Domowy wyrób przetworów na potrzeby własne daje liczne korzyści, które są następujące:

1. Owoce i warzywa wyprodukowane we własnym zakresie, można przerobić bezpośrednio po zbiorze, kiedy są świeże i mają największą wartość odżywczą, witaminową i smakową. Przetwory z nich uzyskane mają wysoką jakość i mogą zaspokoić wymagania nawet wybrednych smakoszy. Te same korzyści daje przerób zakupionych surowców, lecz świeżych i zdrowych.

2. Koszty przerobu są nie wielkie, wskutek tego przetwory przygotowywane w domu są tanie. Wielokrotne użycie tych samych opakowań przez wiele lat całkowicie uzasadnia wydatki związane z ich zakupem.

3. W warunkach domowych przygotowywuje się przetwory, które najbardziej odpowiadają wymaganiom konsumenta. Nie tylko rodzaj przetworu, lecz także przyprawy i dodatki oraz sposób przygotowania można w znacznym stopniu dostosować do życzeń domowników.

4. Posiadanie domowych zapasów przetworów owocowych i warzywnych ułatwia i przyspiesza przygotowanie posiłków (potraw i deserów) w różnych okolicznościach. Stanowi to znaczną wygodę w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

5. Wyrób przetworów w domu sprzyja zwiększeniu spożycia owoców i warzyw w ciągu całego roku, Jest to jeden z warunków prawidłowego żywienia dzieci, młodzieży i dorosłych.